top of page
01s_v3
Nowy_Arsenal_logo_RGB_withe.png

O NAS

Nowy Arsenał to nowoczesne centrum biznesowe zlokalizowane w samym centrum Torunia, na pograniczu zabytkowych starówek Starego i Nowego Miasta. Dzięki swojemu prestiżowemu położeniu stanowi doskonałe miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej – zarówno dla klientów indywidualnych, jak i B2B.

Sąsiedztwo urzędów administracji publicznej, swobodny dostęp do zlokalizowanych w Nowym Arsenale banków i towarzystw ubezpieczeniowych, miejsca parkingowe dla klientów, świetna kuchnia położonej w podziemiach restauracji – to wszystko sprawia, że centrum biznesowe Nowy Arsenał jest świetnym miejscem do oficjalnych i nieoficjalnych spotkań.

Nasi

Najemcy

Historia

Jest niewiele miejsc w Polsce, gdzie nowoczesne biura znajdują się w otoczeniu o tak długiej, barwnej i intrygującej przeszłości. Z pewnością jednym z nich jest toruński Nowy Arsenał.

W miejscu dzisiejszego centrum biznesowego Nowy Arsenał – na pograniczu Starego i Nowego Miasta, już w XIII wieku, około 30 lat po lokacji Torunia, budowę swojego klasztoru rozpoczęli sprowadzeni z Elbląga dominikanie. Mimo trudności finansowych, gotowy kościół p.w. św. Mikołaja udało się wyświęcić prawdopodobnie już w 1285 roku. Jednocześnie z trwającymi jeszcze do połowy XIV wieku pracami budowlanymi przy budowie kościoła, sukcesywnie powstawały zabudowania klasztorne.

 

Niemal od samego początku los nie oszczędzał dominikańskiego klasztoru. Kolejne pożary w 1351 i 1423 roku, uderzenie pioruna z 1598 roku i zniszczenia w trakcie oblężenia z 1648 roku sprawiły, że zabudowania i kościół św. Mikołaja co raz wymagały odbudowy. Świątynia i otoczenie płonęły i były bombardowane jeszcze w 1685, 1703, 1709 i 1764 roku. W trakcie wojen napoleońskich budynki toruńskiego zgromadzenia dominikanów ucierpiały ponownie, jednak i tym razem przy pomocy ofiarności wiernych udało się odbudować klasztor.

bottom of page